Konferencja w Łebie – 05-07.06.2024r
Jeszcze przed sezonem wakacyjnym została zorganizowana Konferencja Pomorskiego Forum Wodociągowego. Tym razem członkowie naszego stowarzyszenia byli zaproszeni do Łeby, nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej z portem i kąpieliskami. Jest to z pewnością urokliwe dla oka miejsce, nietypowe ze względu na swoją historię i oferujące przyjezdnym mnóstwo atrakcji.
Właśnie ten turystyczny charakter, powoduje trudność w zarządzaniu tutejszą gospodarką wodno-komunalną. Poza sezonem pozostaje tu niespełna 4 tys. mieszkańców, a w okresie letnim liczba ta zwiększa się nawet 10-ciokrotnie. Z ogromną ciekawością przyglądaliśmy się, w jaki sposób Spółka Wodna “Łeba”, stawia czoła tym wyzwaniom i pozyskuje środki na rozwój np. z Funduszy Norweskich.
Pierwszy dzień został poświęcony tematom finansowo-kadrowym. Rozpoczęliśmy z samego rana od rozpracowania “Dopłat do taryf od A do Z”, wraz z dor. pod. Urszulą Gryń oraz r. pr. Paulą Kołodziejską. Drogie Panie z Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz bardzo obszernie opisały możliwości i trudności w rozliczeniu tych subwencji.
Kolejna prowadząca jest już dobrze znana naszym uczestnikom. Mec. Anna Szkudlarek z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy, jeszcze przed porą obiadową pokazała obecnym na sali najczęściej występujące błędy w rozliczeniach podatkowych. Dowiedzieliśmy się również, jakie sankcje karno-skarbowe mogą z nich wyniknąć, jak ich unikać i jak się przed nimi bronić.
Po przerwie obiadowej wróciliśmy do sali konferencyjnej, na której mgr Kalina Kaczmarek przybliżyła obowiązki pracodawcy oraz pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Spore zmiany są tutaj w zakresie urlopów dla pełno i niepełnowymiarowych pracowników oraz dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Było to ostatnie wystąpienie tego dnia, ale każdy mógł uzyskać pomoc w indywidualnych konsultacjach z naszymi prelegentami. Następnie udaliśmy się na kolację połączoną z integracją. Bardzo cieszy fakt, że konferencje mają swoich stałych bywalców, którzy pomagają nam zbudować świetną i zżytą społeczność.
Drugi dzień naturalnie jest pełny wystąpień, prezentacji i dyskusji. Nie sposób również zapomnieć o specjalnej atrakcji dodatkowej zorganizowanej przez gospodarza – Spółkę Wodną “Łeba”. Podobnie jak wczoraj, wykład otwierający przypadł r. pr. Pauli Kołodziejskiej wspieranej przez Krzysztofa Bochyńskiego – Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz. Doskonale wiemy, że zgłaszanie nieprawidłowości i składanie pozwów stało się naszym drugim po piłce nożnej sportem narodowym. Wystąpienie o odpowiedzialności zarządów wynikającej z przepisów KSH było strzałem w dziesiątkę.
Zbalansowana gospodarka wodna musi iść w parze z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej. Każde z przedsiębiorstw komunalnych dąży do maksymalnego obniżenia kosztów związanych z prądem. Panowie Ryszard Seklecki oraz Przemysław Matysik z firmy Energosell przybliżyli będącym na sali konferencyjnej, co wydarzy się po 1 lipca 2024 roku, kiedy ceny energii zostaną odmrożone. Dowiedzieliśmy się, jak utrzymać cenę energii na poziomie 400-500 zł/MWh na wiele lat oraz pozyskać środki z KPO na mikroturbiny do 100 kW.
Kolejne wystąpienie to technologiczny crème de la crème od firmy KartGIS. Dzięki stworzonemu przez tę firmę systemowi możemy kontrolować parametry sieci wodociągowej oraz pracę brygad, a tym samym niwelować straty. Wszystko zawarte w jednej aplikacji na dowolne urządzenie, aby móc reagować zawsze i wszędzie.
Po przerwie kawowej wróciliśmy, aby posłuchać Jędrzeja Bujnego jego doświadczeń i ważnych informacji dotyczących kontroli WIOŚ w przedsiębiorstwie wod-kan. Wystąpienia pana Jędrzeja to zawsze ogromna dawka wiedzy, ale przekazywana w ciekawy i humorystyczny sposób.
Kolejnymi prelegentami była delegacja z firmy technologicznej AIUT Sp. z o.o., którzy zaprezentowali nowatorski system WaterPrime. Jego implementacja w sieci wodociągowej pozwala na efektywniejsze zarządzanie i obniżenie strat wody. Dodatkowym atutem jest możliwość pozyskania dofinansowania na jego zakup i wdrożenie.
Następny panel przedstawiał możliwości rozwiązań firmy Unisoft. Ich system możemy spotkać już w wielu spółkach wod-kan. Za jego pomocą wspomagamy obieg dokumentów między wieloma działami w firmie, a w szczególności pion finansowy.
Po przerwie obiadowej dotarł do nas prosto z Białegostoku pojazd firmy KanRo Ltd, kompaktowy i z ogromnymi możliwościami. W jego wnętrzu znajduje się zestaw kamer kanalizacyjnych do inspekcji rurociągów, opcjonalnie stosowany z wózkami samojezdnymi. Tak zaawansowany technicznie sprzęt, a kieszeni kupującego nie nadwyręża. 🙂
Następnie powróciliśmy do sali konferencyjnej, gdzie mgr. Kalina Kaczmarek rozszerzyła kontrowersyjny temat sygnalistów. Między uczestnikami rozpoczęła się dyskusja o zagrożeniach, szansach i ogólnej moralności działania takich osób. Okazuje się, że w pewnych firmach zostały wdrożone odpowiednie procedury i ścieżki działania, co pozwoliło wychwytywać nieprawidłowości oraz wykluczać nadużycia.
Jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Członków PFW i kolacją, głos zabrali gospodarze tej edycji konferencji. Mogliśmy dowiedzieć się o wspomnianych na wstępie wyzwaniach, które występują za sprawą sezonowości w nadmorskich kurortach. Z pewnością warto zwrócić uwagę, że Spółka Wodna “Łeba”, jako jedna z nielicznych otrzymała dofinansowanie z Funduszy Norweskich oraz Funduszy EOG. Łączna wartość dotacji to prawie 800 tyś EUR dla projektu realizowanego w okresie od 01.12.2021 r. do 30.04.2024 r., gratulacje!
Po naradzie, na obecnych forumowiczów czekała atrakcja dodatkowa. Historyczna wycieczka ze świetnym przewodnikiem, podczas której dowiedzieliśmy się, jak powstawało miasto Łeba oraz kto rządził nim na przestrzeni lat. Dlaczego niegdyś odległość między rybacką osadą, a dzisiejszym nadmorskim kurortem wynosiła ponad kilometr. Jak ważnym portem dla Polski jest Łeba i jakie są perspektywy rozwoju dla tej miejscowości. To i wiele więcej mogliśmy podziwiać z nietypowego pojazdu, który służy do przewozu turystów.
Kolację wszyscy wspólnie spędziliśmy w Restauracji Hotelu Wodnik, gdzie Szef Kuchni jest znany ze znakomicie przyrządzonych dań z ryb. Wieczór umilił taneczno-wokalny zespół lokalny, który pomiędzy znane polskie hity wplatał element komediowy.
Były również momenty wzruszające, gdyż wieloletni prezes, jeden z założycieli Pomorskiego Forum Wodociągowego – Józef Iwaniuk , przechodzi na zasłużoną emeryturę. Jak sam powiedział “Przychodzi czas, kiedy należy odejść. Większości zebranych tu osób jest mi już nieznanych. […] Widzę, jak nasza przed laty sformułowana idea rozwija się i podąża w dobrym kierunku.”. Dziękujemy za te słowa, dziękujemy za lata wspólnej pracy. Jesteś dla Nas niedoścignionym wzorem do naśladowania, pełnym empatii i klasy.
Trzeciego dnia przenieśliśmy się z Hotelu Wodnik do siedziby Spółki Wodnej “Łeba”, gdzie odbywały się panele warsztatowo-techniczne. Mogliśmy również naocznie zobaczyć, jak zmieniła się tutejsza infrastruktura za sprawą wspomnianych wyżej dofinansowań.