Woda dla pokoleń. 10 lat Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

Created with Sketch.

Woda dla pokoleń. 10 lat Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

W 2004 roku Miasto Gdańsk powołało spółkę gminną  o nazwie Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. GIWK jest z mieszkańcami Gdańska już od 10 lat. Działa na rzecz poprawy jakości wody oraz odprowadzania ścieków przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Spółka realizuje w tym celu szereg inwestycji. Fundusze na te inwestycje zdobywa między innymi ze środków Unii Europejskiej. W roku swojego 10-lecia GIWK przygotował szereg wydarzeń dla mieszkańców Gdańska. Starał się  w ten sposób zarażać gdańszczan  pasją do zdrowego stylu życia i zachęcać, by nawyk picia wody stał się częścią ich codzienności. Przypominał także o konieczności troski o środowisko oraz dbania o wodną architekturę miasta.

Woda dla pokoleń

Woda dla pokoleń

Oto przegląd najważniejszych wydarzeń i projektów przeprowadzonych przez GIWK w 2014 roku:

Gdański rekord w piciu wody – marzec
21 marca 2014 r. GIWK zorganizował happening z okazji Światowego Dnia Wody. Akcja miała na celu wspólne bicie rekordu picia wody. Wydarzenie, które odbyło się w Gdańsku przy ulicy Karmelickiej (vis a vis kina Krewetka) było wspierane przez dedykowaną aplikację na FB. Poprzez przylepienie kropli-naklejki na wielkoformatowej szklance podczas eventu lub symboliczne zadeklarowanie picia wody za pomocą aplikacji, zbierano informacje na temat tego, ilu gdańszczan regularnie nawadnia swój organizm. Dzięki aplikacji można było również komponować pyszne wodne napoje. Rozpoczęta happeningiem akcja bicia rekordu trwała od 21 do 31 marca 2014 r. W ciągu tych 10 dni udało się zebrać prawie 5,5 tys. deklaracji picia wody! To wspaniałe potwierdzenie zdrowego stylu życia mieszkańców Gdańska.

Bieg do źródeł – czerwiec
14 czerwca 2014 r. w Parku Jelitkowskim Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. uczciła swoje 10-lecie organizując „Bieg do źródeł” wraz z bogatym w atrakcje Piknikiem Rodzinnym. Dwa biegi (na dystansach 3,5 oraz 10 km), w pięknym gdańskim krajobrazie, przyciągnęły prawie 700 zawodników! Zainteresowaniem cieszyły się strefy piknikowe (strefa zdrowej żywności, strefa chillout, strefa warsztatów eko-edu i strefa dla najmłodszych). Przypieczętowaniem całości i główną atrakcją wydarzenia była Akademia Gotowania Pascala Brodnickiego. Znany wszystkim wybitny kucharz przez ponad dwie godziny gotował dla zgromadzonej publiczności. Przekazywał przy tym wiele cennych wskazówek, które warto wykorzystać w każdej kuchni. Bieg do źródeł i Piknik Rodzinny okazały się prawdziwym świętem gdańskiej wody i aktywnego stylu życia.

Pora na wodę z saturatora – wakacje
Od czerwca do końca sierpnia, na ulicach Gdańska pojawiało się mobilne urządzenie do dystrybucji wody pitnej. GIWK serwował pyszną wodę z ujęć głębinowych. Każdy gdańszczanin i turysta odwiedzjący miasto mógł napić się wody z bąbelkami lub bez bąbelków. W saturatorowym menu uwzględniono także dodatki, które mieszkańcy zgłaszali w marcu przy pomocy internetowej aplikacji. Bogata oferta dodatków, nowoczesny design wózka oraz dużo bardziej higieniczne podejście do dystrybucji wody – to elementy, które odróżniły giwkowy saturator, od tego sprzed lat. Radość z gaszącej pragnienie, chłodnej wody w wakacyjny upalny dzień – pozostała jednak taka sama. W każdy wakacyjny weekend z saturatora korzystało kilka tysięcy osób.
Inauguracja fontanny na Placu im. Jana Heweliusza – sierpień
8 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie fontanny na Placu im. Jana Heweliusza w Gdańsku, której fundatorem jest GIWK. Obiekt powstał dla upamiętnienia ważnych inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych w mieście  –  Gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Frekwencja  na otwarciu była znakomita. Dzięki bardzo efektownemu spektaklowi tanecznemu (Sopocki Teatr Tańca) oraz niezwykłemu koncertowi saksofonisty (Daniel Polkowski) wieczór był tym bardziej wyjątkowy. Plac im. Jana Heweliusza zamienił się w miejsce magiczne i kolorowe. W ciągu dwóch miesięcy Fontanna stała się jednym z ulubionych miejsc spotkań gdańszczan.