Świąteczna Konferencja 14-15.12.2022

Created with Sketch.

Świąteczna Konferencja 14-15.12.2022

W dniach 14-15 grudnia 2022 roku odbyła się ostatnia w tym roku konferencja Pomorskiego Forum Wodociągowego połączona ze spotkaniem świątecznym Członków. Na ten wyjątkowy czas wybraliśmy Hotel Hanza w Rulewie, który ponownie gości Nasze Stowarzyszenie.

Od kilku edycji agenda podczas konferencji jest wypełniona do maksimum, dlatego od razu po przywitaniu Członków PFW oraz Gości Specjalnych, przeszliśmy do wykładów. Pierwszą prezentację prowadziła Agnieszka Szramuk z firmy Xylem, przybliżając nam tematykę ważną dla gospodarowania odpadami osadowymi. Przy rosnących cenach paliw, proponowane rozwiązanie wydaje się być idealne dla każdej branży. Stosując pomy oraz mieszadła firmy Xylem odzyskamy biogaz z powstałych osadów ściekowych, a w efekcie zredukujemy koszty utrzymania infrastruktury.

Następnie wiceprezes Unisoft – Aneta Pecyna-Doktór, zachęciła nas do przyjrzenia się nowościom, jakie będzie miała do zaoferowania naszej branży w 2023 roku. Poza wartością merytoryczną, spotkaliśmy się tutaj również z zabawą. Serdecznie dziękujemy, za niespodziankę w postaci Quizu z nagrodami. Świetny pomysł na sprawdzenie wiedzy i uwagi uczestników spotkania.

Kolejny prelegent z firmy Saint-Gobain PAM również pochwalił się nowościami na 2023 rok. Dyrektor Zarządzający Tomasz Fusek przedstawił innowacyjne rozwiązania systemów wodociągowych i kanalizacyjnych na potrzeby gospodarki komunalnej. Firma z takim doświadczeniem i stażem na rynku ma wysoko postawioną poprzeczkę, ale Saint-Gobain PAM można śmiało polecić jako partnera biznesowego.

Po wielu wymienionych między dyrektorami pytaniach, przyszedł czas na kolejny temat, który przedstawił Marcin Cieśla z TsT eco Sp. z o.o. Firma ma już swoje sukcesy, od 2017 realizuje w całej Polsce dostawy i montaże innowacyjnych rozwiązań zgarniaczy i suszarni osadów. Ciągły rozwój i poszerzanie swojej gamy produktów sprawia, że TsT eco stało się dla nas pełnoprawnym współtwórcą konferencji.

Następnie przedstawiciel WTW Solutions – Michał Miotk, opowiedział o tym, jakie produkty zobaczymy u nich w nadchodzącym 2023 roku. Warto przypomnieć, że WTW jest marką Xylem i zajmuje się sprzedażą produktów do monitorowania i badań środowiska. Spotkamy ich brand w praktycznie każdym laboratorium.

To był ostatni wykład tego dnia, a po nim przeszliśmy do uroczystej części, jaką była wspólna kolacja. Prezes Pomorskiego Forum Wodociągowego – Krystyna Babirecka, złożyła wszystkim członkom oraz gościom serdeczne życzenia na nadchodzące święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok.

My również przygotowaliśmy niespodziankę dla uczestników świątecznej konferencji. W naszej branży zachodzi aktualnie dużo zmian, co wpływa na wysoki poziom stresu. Chcieliśmy wprowadzić zgromadzonych z nutką optymizmu w nadchodzący Nowy Rok oraz odczarować złe passe. Pomógł nam w tym profesjonalny iluzjonista – Pan Kajetan.

Drugi dzień konferencji poświęciliśmy sprawom bieżącym z branży wod-kan. Poruszyliśmy w tym dniu temat pism złożonych do polityków, które miały poinformować ich o problemach, które z powodów legislacyjnych mogą dotknąć nas w 2023 roku. Są one głównie związane z długimi i nieskutecznymi procesami taryfikacji. Przedstawiliśmy następnie, działania prowadzone przez Zarząd Pomorskiego Forum Wodociągowego w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie oraz Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w Gdańsku.

Dyskusja była długa i wyczerpująca merytorycznie, zgromadzeni na sali Członkowie mówili również o problemach związanych z płynnością finansową i wnioskami o skrócenie obowiązującej taryfy. Tym akcentem zakończyliśmy ostatnią w tym roku konferencję.

W tym miejscu chcemy podziękować serdecznie partnerom grudniowego spotkania.

Podobnie jak wcześniej, dzięki wspólnej współpracy udało nam się w tak krótkim czasie zmieścić ogromną dawkę wiedzy, wymiany doświadczeń i niekończące się rozmowy.