Konferencja Starogard Gdański – Grudzień 2023

Created with Sketch.

Konferencja Starogard Gdański – Grudzień 2023

W dniach 11-13 grudnia 2023 roku, odbyła się kolejna konferencja pomorskiej branży wodociągowej. Tym razem odwiedziliśmy Starogard Gdański i jego malowniczy Hotel Ren gdzie zagłębiliśmy się w najnowszych orzecznictwach, technologicznych nowinkach i wyzwaniach stojących przed branżą w nadchodzącym 2024 roku. Gospodarzem tego wydarzenia było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK Sp. z o.o.

Pierwszy dzień otworzyła Kancelaria Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy inicjując cykl szkoleń z zakresu prawa podatkowego. Główny nacisk został położony na kwestiach rozliczenia PIT oraz CIT w kontekście branży wod-kan. Kontynuacją był wykład Mgr Kaliny Kaczmarek z Kancelarii Prawnej Ochrony Pracy, która prowadziła warsztat na temat poprawnego rozliczania czasu pracy, dostosowanego do specyfiki tej branży. Standardowo w przerwie oraz po zakończeniu spotkań uczestnicy mieli okazję skonsultować swoje indywidualne przypadki z ekspertami.

Ale to nie wszystko – zazwyczaj pierwszy dzień kończymy wyłącznie kolacją, nie tym razem. W ramach ciągłego rozwoju organizacji, zacieśniania więzi i budowania relacji, grudniowa konferencja po raz pierwszy stworzyła przestrzeń do aktywnej integracji specjalistów z uczestnikami. Dlatego korzystając z atrakcji jakie posiada Hotel Ren, zorganizowaliśmy Turniej Bowlingu!

Dzień drugi to spotkanie dla kadry zarządzającej, dyrektorów oraz prezesów. Wyjątkowym gościem, który zaszczycił Nas obecnością, był Zastępca Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych, Tadeusz Błędzki. Na wstępie podzielił się on swoimi spostrzeżeniami na temat roli branży wodociągowej w rozwoju miasta oraz świadomością dotyczącą dotykających wodociągi problemów.

Następnie przeszliśmy do wystąpienia Dyrektora ds. Prawnych z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy, Łukasza Ciszewskiego, który skoncentrował się na bieżących procesach legislacyjnych i najnowszych orzecznictwach. Ten temat jak zwykle, jest jednym z najbardziej burzliwych i budzących wiele kontrowersji.

Natomiast przedstawiciel ICsec S.A. przedstawił strategie na rzecz ochrony sieci przemysłowych przed hakerami. Wśród naszej społeczności ten temat dopiero nabiera na znaczeniu, głownie ze względu na wprowadzenie Dyrektywy NIS 2, czyli ogólnoeuropejskich przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Kolejne wystąpienie prowadził gospodarz tej edycji PWiK STAR-WIK. Wprowadzenie wraz z podziękowaniem za przybycie prowadziła Joanna Myślińska – Prezes Zarządu. Następnie uczestnicy mieli okazję zobaczyć zbiór funkcjonalności i wdrożeń w systemie GIS, który prezentował Nikodem Bakun na przykładzie wodociągów Starogardu Gdańskiego.

Po przerwie kawowej powracamy do sali, aby poznać aspekty prawne i proceduralne kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w naszych przedsiębiorstwach. Radca prawny Jędrzej Bujny niejednokrotnie występujących na naszych konferencjach, zawsze w przystępny i humorystyczny sposób przedstawia swoje doświadczenia.

Na naszych konferencjach mamy również nowe twarze, Stalbudom Sp. z o.o. to firma specjalizująca się w technologiach oczyszczania ścieków. Jednym z proponowanych przez z nich innowacyjnych podejść jest kompostowanie osadów w technologii bębnowej, które przedstawił Dyrektor Handlowy Jarosław Żużel. Jak zapewniał proces jest w pełni kontrolowany, zwłaszcza pod kątem powstającego odoru, co pozytywnie wpływa na środowisko.

Następnie przy mikrofonie pojawił się Wiceprezes Zarządu – Łukasz Rybiałek, z firmy DOMEX Sp. z o.o. pokazując ciągle udoskonalany autorski produkt jakim są SMART zawory hydrantowe. Jest to jeden z elementów systemu BUMERANG SMART, czyli zaawansowanego oprogramowania do monitoringu pracy urządzeń i obiektów w systemach wodno-kanalizacyjnych. Dzięki niemu możliwe jest stałe śledzenie stanu pompowni, zasuw, separatorów oraz innych elementów sieci.

Zaraz po obiadowej przerwie, okna sali konferencyjnej przysłonił najnowszy zakup PEWIK Gdynia Sp. z o.o. – dzięki uprzejmości Wiceprezesa Wiesława Kujawskiego obecnego na sali. Przedstawiciele firmy KanRo Ltd w ten sposób zaprezentowali nam z bliska i w komfortowych warunkach możliwości swojego pojazdu komunalnego KAISER.

Ostatnim punktem programu w tym dniu było wystąpienie znanej już wszystkim mgr Kaliny Kaczmarek z Kancelarii Prawnej Ochrony Pracy o tematyce monitorowania, rozliczania i egzekwowania czasu pracy w branży wod-kan. Dowiedzieliśmy się w nim jakie jako pracodawca mamy obowiązki oraz jakie posiadamy prawa i możliwości.

W tym czasie ze względów logistycznych musieliśmy podzielić się na dwie grupy, ponieważ przyszła pora na niespodziankę, czyli zwiedzanie Starogardzkiego browaru wraz z degustacją! Dzięki uprzejmości Gospodarza tej edycji oraz Hotelu Ren, każdy uczestnik mógł poznać cały proces przygotowawczy, zobaczyć z bliska aparaturę browarniczą oraz skosztować możliwie najświeższego produkowanego tutaj trunku. Na zmianę, w czasie kiedy jedna grupa była prowadzona przez piwowara, druga miała okazję porozmawiać z przedstawicielami należącymi do Izby Gospodarczej Wody Polskie oraz wysłuchać wystąpień fundacji, które w ramach projektów przedstawiały wyniki swoich badań.

Jest to nasze ostatnie spotkanie w 2023 roku dlatego była to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale również przedświąteczny czas życzeń i radości. Zatem wieczorna kolacja musiała być również wyjątkowa. Gościliśmy na niej trzy ważne dla Starogardu Gdańskiego osoby, Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka, oraz jego dwóch zastępców Macieja Kalinowskiego oraz Tadeusza Błędzkiego – obecnego również na porannych prezentacjach. Dodatkowo zaprosiliśmy naszych partnerów – UNISOFT oraz SAINT-GOBAIN PAM Polska, którzy nie występowali na tej konferencji, ale przyczynili się do sukcesu tegorocznych spotkań, co zasługiwało na wyróżnienie. Pokazaliśmy też premierowo film z naszych prawie dwuletnich realizacji, który zamieszczamy poniżej.

Trzeciego dnia konferencji pożegnaliśmy Hotel Ren i udaliśmy się do siedziby STAR-WIK. Przechodząc do stricte technicznych zagadnień mogliśmy zgłębić wiedzę na temat wykorzystania coraz częściej wspomnianej sztucznej inteligencji w rozwiązaniach firmy ICsec S.A. Następnie poznaliśmy tajniki technologii bezodorowego kompostowania Stalbudom Sp. z o.o. Oczywiście, podczas każdego wystąpienia prelegenci odpowiadali na dodatkowe pytania obecnej publiczności. Zanim wyszliśmy na zewnątrz, firma DOMEX Sp. z o.o. przeprowadziła pokaz swoich łączników blokowanych dla rur o wielu średnicach. Krótka przerwa, a zaraz po niej uczestnicy zostali zaproszeni na zewnątrz, gdzie czekał na nich do obejrzenia z bliska wóz komunalny KAISER firmy KanRo Ltd. W taki sposób żegnamy 2023 rok! Co przyniesie kolejny?